Pokud se vám svěří dítě nebo dospělý, věřte tomu, co říká. Pravděpodobně potřeboval hodně odvahy, aby o tom začal mluvit. Falešných oznámení je jen málo. 

Zachovejte klid. I když se vám to zdá strašné, člověk, který s vámi mluví, to přežil a až do této chvíle unesl. Nepotřebuje v této chvíli řešit vaše emoce. Potřebuje prostor mluvit a nabídku konkrétní pomoci. 

Pokud je člověk, se kterým mluvíte, zavalený tím, co prožívá, pomozte mu vracet se do přítomné chvíle. Více informací najdete v článku o trigger situacích.

Nechte dotyčného říct co potřebuje, můžete se ptát, ale nechte prostor, aby odpovídal jen na to, co je schopen v tuto chvíli. Nejste detektivové, kteří mají za úkol zjistit všechny detaily. Jste tu proto, abyste slyšeli a pomohli unést emoce. 

Zeptejte se, jestli chce s něčím konkrétním pomoct. Můžete nabídnou kontakty na organizace, které nabízejí profesionální pomoc. Můžete nabídnou doprovod na policii nebo do nějaké pomáhající organizace. V případě akutní krize a ohrožení života volejte záchrannou službu, tel. 155.

Nebojte se požádat si o pomoc sami pro sebe od lidí, kteří problematice rozumí. Nemusíte vše nést sami. 

Slyšet příběh někoho, kdo byl zneužitý, je pro většinu z nás nová, neznámá situace. Je proto přirozené, že nevíte, máte třeba strach nebo ostych o tom víc mluvit. Můžete se obrátit i na nás, jsme k dispozici také pro všechny, kteří jsou v roli toho, komu se někdo svěřil - napiste@nekdotiuveri.cz