Kardinál Duka ocenil osobnosti pražské arcidiecéze za jejich službu církvi. Opravdu je službou církvi způsobovat bolest, retraumatizovat oběti sexuálního zneužívání, nevhodně komentovat jednotlivé případy, nevěřit těm, kteří našli odvahu zveřejnit svůj příběh?

K čemu slouží ocenění, které dnes kardinál Duka předal? Jde o jeho soukromou aktivitu, na kterou má právo? Nebo vystupuje z pozice církevního představitele, který oceněním zároveň vybrané osobnosti dává za vzor ostatním? Podle nás to druhé – a za spolek Někdo Ti uvěří říkáme, že nechceme mít vzory v těch, kteří jsou necitliví k zvlášť zranitelným členům církve.

Nebo tím snad chce dalším obětem, které se kvůli chování těchto mužů bojí promluvit, dát jasný signál, co se v církvi cení?

Necitlivost a tvrdost právního zástupce pana kardinála Ronalda Němce, jeho dehonestující výroky a vyhrožování trestním oznámením na adresu obětí jsou obecně známým faktem. Jednání kněze Romualda Štěpána Roba, který prozradil jméno kněze-pachatele, médiím, aniž by si uvědomil, kolik bolesti způsobí nejen obětem, ale i dalším lidem. Jeho působení v pozici mediálního poradce, ve které se vyjadřoval k otázkám zneužívání, udělalo v této problematice více škody než užitku. 

Oba ocenění svými výroky českou katolickou církev více poškozovali, místo aby moudře rozvažovali, jak pomoci narovnat tuto bolest v církevním společenství. 

Nepřestáváme doufat, že jednou Dominik kardinál Duka pochopí, kolik bolesti podobné kroky způsobují,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří.

Někdo Ti uvěří, z.s.

 

Jsme k dispozici všem, kteří s námi chtějí mluvit. Můžete se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu: napiste@nekdotiuveri.cz

Spolek Někdo Ti uvěří je sdružením obětí a odborníků, kterým leží na srdci problematika zneužívání (nejen) v církvi. Nabízíme obětem bezpečné prostředí, kde mohou sdílet, co se jim přihodilo, vzděláváme. Záleží nám na církvi i lidech v ní a kolem ní. Máme naději, že odcizení způsobené zneužíváním jde překonat.