Reakce spolku Někdo Ti uvěří na vyjádření kardinála Dominika Duky (9. 2. 2022) k dopisu emeritního papeže Benedikta XVI., ve kterém emeritní papež vyjadřuje svou lítost nad bolestí obětí sexuálního zneužívání v církvi. 

Kardinál Dominik Duka se na webu pražské arcidiecéze vyjádřil k dopisu Benedikta XVI., ve kterém emeritní papež vyjadřuje svou lítost nad bolestí obětí sexuálního zneužívání v církvi. 

Vážíme si starosti pana arcibiskupa o starého nemocného emeritního papeže. Zároveň chceme velmi nahlas říci, že zpochybňovat snahu o soucit s oběťmi, je znevažováním slov papeže Benedikta i bolesti obětí. 

Nevíme, co přesně se v mnichovské diecézi odehrálo a není naší úlohou to jakkoli vyšetřovat. Ale jsme si jisti, že vždy, když se mluví o (sexuálním) zneužívání, je zapotřebí citlivé vyjadřování, které netraumatizuje oběti. Pane arcibiskupe Duko, Vaše rétorika je necitlivá, podezřívavá a nemilosrdná. Nestavíte mosty, ale boříte snahy o uzdravení. Ti, kdo potřebují ochranu a bezpečí, jsou oběti, ten, kdo zpochybňuje jejich bolest a utrpení, se staví do pozice ochrany násilí, které bylo na obětech uskutečněno!

Pokud se má církev proměnit v bezpečné místo pro všechny, nelze přirovnávat snahu o vyšetření jednotlivých případů k Mnichovské dohodě (zradě, jak to pojmenovává Dominik Duka). „Dlouhodobě se snažíme o zřízení transparentní komise pro zjištění počtu obětí v České republice,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří. „Jen když budou moci oběti mluvit bez atmosféry strachu a znevažování, můžeme částečně zjistit, jak velkým problémem je zneužívání v české katolické církvi. A jen když poznáme, kde se nacházíme, budeme moci udělat další krok a nastavit systém předcházení dalším případům“, dodává.

spolek Někdo Ti uvěří

 

Jsme k dispozici všem, kteří s námi chtějí mluvit. Můžete se na nás obrátit prostřednictvím e-mailu: napiste@nekdotiuveri.cz

Spolek Někdo Ti uvěří je sdružením obětí a odborníků, kterým leží na srdci problematika zneužívání (nejen) v církvi. Nabízíme obětem bezpečné prostředí, kde mohou sdílet, co se jim přihodilo, vzděláváme. Záleží nám na církvi i lidech v ní a kolem ní. Máme naději, že odcizení způsobené zneužíváním jde překonat.